Filloi aksioni për prishjen e ndërtimeve pa leje në Gostivar

30.07.2018

Ka filluar sot aksioni për prishjen e ndërtimeve pa leje në territorin e komunës së Gostivarit. I pari ndërtim i cili u prish sot, ishte një murrë në lagjen Pitarnicë që ishte ndërtuar pa leje përkatëse dhe në vendin e paraparë për rrugë. Me prishjen e këtij muri, në fakt mundësohet qarkullimi i lirshëm i automjeteve të asaj pjese të lagjes Pitarnicë.

Komuna e Gostivarit do të vazhdojë me prishjen e ndërtimeve pa leje, siç janë muret të cilët kapin pjesë të rrugës, ndërtime shtojcë si dhe objekte banimi të cilët janë ndërtuar në mënyrë të paligjshme.

Nga Sektori i urbanizimit pranë Komunës së Gostivarit, apelojnë deri tek qytetarët që të mos ndërtojnë pa leje adekuate, sepse do të ballafaqohen me të gjitha masat në përputhje me ligjet pozitive të Republikës së Maqedonisë.

Shërbimi për informim

Në kuadër të “Ditëve të mërgimtarëve”, u mbajt turne shahu në Gostivar

30.07.2018

Në mënyrë simbolike, me tërheqjen e lëvizjes së parë nga ana e kryetarit të komunës së Gostivarit, Arben Taravari dje në sheshine qytetit në Gostivar u bë hapja e turneut të shahut që u organizua në kuadër të manifestimit “Mirës e vini mërgimtarë”.

“Një ndër aktivitetet e shumta kulturore dhe sportive të organizuara në kuadër të manifestimit Ditët e mërgimtarëve është edhe turneu i sotëm në shah. Komuna e Gostivarit e mbështet këtë lojë inteligjente. Shpresoj se sot do të kemi meçe shumë të forta dhe uroj që të fitojë më i miri”, theksoi kryetari Arben Taravari.

Ndërkaq kryetari i klubit të Shahut “Gostivari, Ahmet Sallmani, njoftoi se në këtë turnament marrin pjesë 26 garues. Një pjesë e tyre janë anëtarë të klubit, disa janë ndjekës të shkollës së shahut, si dhe qytetarë të tjerë të cilët janë paraqitur për të garuar, ndër të cilët një pjesë janë mërgimtarë.

Turneu u zhvillua me formatin 7 xhiro, me tempo 5 minuta plus 2 sekonda.

Vendin e parë e zuri Yzeir Bajrami me 6 pikë të grumbulluara nga gjithsej 7 të mundshme, të dytin Sait Zyberi me 5.5 pikë , ndërsa të tretin Vasko Jovanovski me 5 pikë.

Tre vendet e para u shpërblyen me kupë, ndërsa vendi i tretë dhe i katërt me medalje. Shpërblimet i ndau Besim Dogani, udhëheqës i Zyrës për implementim të projekteve pranë Komunës së Gostivarit.

Shërbimi për informim

U mbajt koncert folklorik, gjëmoi sheshi i Gostivarit

27.07.2018

Sheshi i Gostivarit gjëmoi nga këngët folklorike të interpretuara nga folkloristët më të mirë shqiptar të Gostivarit.

Mbrëmë u mbajt Koncerti folklorik shqiptar, që tuboi në një vend Ansamblin e Këngëve dhe Valleve Popullore “Besa”, Shoqërinë Kulturore Artistike “Jahi Hasani” si dhe Grupin folklorik “Lulet e Malësisë”. Në një atmosferë të ngrohtë miqësore, koncerti kaloi më shumë në frymën e një ahengu, ku qindra qytetarë shumica e të cilëve mërgimtarë që po qëndrojnë në vendlindje për pushimet verore, kaluan çaste të lumtura dhe ngazëlluese me këngët dhe vallet e interpretuara nga artistë më të mirë folklorik të kësaj treve.

I pranishëm në koncert ishte edhe kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari me bashkëpunëtorët e tij, si dhe përfaqësues të Ministrisë së Kulturës.

Koncerti i mbrëmshëm folklorik ishte pjesë e aktiviteteve të shumta në organizim të Komunës së Gostivarit, nën moton “Mirë se erdhët mërgimtarë”, ku aktivitetet kulturore në kuadër të këtij manifestimi mbështeten financiarisht edhe nga Ministria e Kulturës.

Në agjendën e manifestimit “Ditët e Mërgimtarëve”, nesër në sheshin e qytetit të Gostivarit do të mbahet turnir shahu.

Shërbimi për informim

Komuna e Gostivarit iu bashkua fushatës “Çdo fëmijë ka nevojë për një familje”

26.07.2018

Gostivari iu bashkua fushatës “Çdo fëmijë ka nevojë për një familje”, e cila synon të inkurajojë qytetarët që të bëhen kujdestarë të fëmijëve pa kujdes prindëror. Në Amfiteatrin Veror u mbajt një ngjarje me program kulturor-artistik dhe u dërguan mesazhe për mbështetje të përkujdesjes së fëmijëve në një atmosferë të ngrohtë familjare.

Eventin nën moton “Mbrëmje e veçantë për fëmijë të veçantë” e organizoi Komuna e Gostivarit, në bashkëpunim me Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale dhe UNICEF-it.

“Komuna e Gostivarit do të jetë e hapur dhe gjithmonë do të mbështesë fëmijët me nevoja të veçanta. Ne e mbështesim fushatën Çdo fëmijë ka nevojë për një familje dhe do të angazhohemi që ata fëmijë të socializohen, të shoqërohen, t’i kenë të gjitha kushtet, ta jetojnë jetën njëlloj si bashkëmoshatarët e tyre”, deklaroi Aslian Snopce.

“Vetëm në një mjedis familjar, fëmija mund të ndiejë dashuri, mbështetje dhe përkushtim. Familjet kujdestare sigurojnë kujdesin më të mirë alternativ në rastet kur familja biologjike nuk është në gjendje ta ofrojë gjithë dashurinë dhe kujdesin për të cilin ka nevojë fëmija”, tha Biljana Angeleska nga Qendra për Punë Sociale në Gostivar.

Përfaqësuesja e UNICEF-it, Biljana Velkovska gjithashtu theksoi se duan t’i motivojnë qytetarët që të bëhen kujdestarë, me çka pasurohet jeta e fëmijës dhe e familjes që i ofron shtëpi.

Shërbimi për informim

Kryetari Arben Taravari priti boksierin nga Gostivari Sefer Seferi

26.07.2018

Kryetari i komunës së Gostivarit Arben Taravari , priti sot në kabinetin e tij boksierin Sefer Seferi i cili me prejardhje është nga fshati Koritë e Gostivarit.

Është kënaqësi e veçantë që të kam sot për mysafir një boksier me famë botërore dhe që është me prejardhje nga Gostivari. Vazhdimisht e përsëris se sportistët që na përfaqësojnë anembanë botës, janë në fakt ambasadorët tanë më të mirë. Sefer Seferi është një ndër ta dhe meriton çdo lëvdatë që edhe krahas angazhimeve dhe famës që ka nuk i shkëput lidhjet me vendlindjen e tij dhe na viziton shpesh”, u shpreh kryetari Taravari.

Seferi falënderoi kryetarin për mikpritjen dhe shprehu fjalë miradije për angazhimin e tij për ngjalljen e jetës sportive dhe rekreative në komunën e Gostivarit, si dhe përkrahjen morale dhe materiale që ua ofron sportistëve dhe klubeve sportive nga Gostivari.

Qëndrimi i Sefer Seferit në vendlindje lidhet më së shumti me manifestimin tradicional “Takimet e Koritës”, në të cilin është i ftuar edhe kryetari i komunës së Gostivarit Arben Taravari.

Shërbimi për informim

“Freski kuranore” për mërgimtarët e Gostivarit

25.07.2018

Në kuadër të manifestimit “Mirësevini mërgmitarë” mbrëmë në amfiteatrin veror në Gostivar, u mbajt Koncerti me ilahi “Freski kuranore”.

Aktivitetit u realizua nga Sektori i Femrës Myslimane” në bashkëpunim me Komunën e Gostivarit.

Në ngjarje morën pjesë myftiu i Gostivarit Shaqir ef. Fetahu me bashkëpunëtorët e tij, zëdhënësi i komunës së Gostivarit Jasin Demiri dhe udhëheqësja e Sektorit për veprimtari publike Aslian Snopçe.

Kuran lexuan mr. Ensar Sinani dhe prof. Imer Alili, monolog mbajti Hafsa Rushiti, ndërsa ilahi interpretuan Korri i Myftinisë, Alja Xhemaili, Azra Rushtii dhe Esra Ameti.

Manifestimi “Mirësevini Mërgimtarë” mbahet nën patronazhin e Komunës së Gostivarit, Arben Taravari dhe me mbështetje financiare edhe të Ministrisë së Kulturës.

Sonte në agjendë është eventi “Natë e veçantë për fëmijë të veçantë” që do të mbahet po ashtu në amfiteatrin veror me fillim në ora 18:00, ngjarje kjo që u kushtohet fëmijëve me nevoja speciale dhe që ka edhe karakter humanitar.

Shërbimi për informim

“Dance ballet” bashkoi fëmijët e çerdheve të Gostivarit

24.07.2018

Në kuadër të Verës kulturore në Gostivar e cila mbahet nën moton Mirë se vini mërgimtarë”, dje u realizua Dance ballet për fëmijë, ku performuan fëmijët që frekuentojnë çerdhet publike në komunën e Gostivarit, si dhe çerdhen private “STAR”, të të gjitha nacionaliteteve.

Mysafir special në këtë event ishte Lina Demiri – fituese e disa çmimeve në Festivale të këngës për fëmijë, ndërsa performoi edhe grupi i baletit Dance studio i udhëhequr nga Sarita Selmani.

Për argëtim më të mirë të fatosave gostivaras, në event u paraqitën edhe disa maskota: Elsa, Kluoni dhe Pirati Xhimi.

Në kuadër të Ditëve të Mërgimtarëve, do të mbahet edhe një event tjetër për fëmijë, ndërsa sonte në program është Koncerti me ilahi, që do të realizohet në amfiteatrin e hapur në Gostivar me fillim në ora 20:30.

Shërbimi për informim

Fushata senzibilizuese “Ti je një luledielli“ edhe në Gostivar

24.07.2018

Prezantuesja e njohur shqiptare Albana Osmani, udhëheqëse e fushatës senzibilizuese “Ti je një luledielli”, ishte në vizitë në Komunën e Gostivarit me ç’rast u prit nga kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari dhe anëtarët e kabinetit të tij.

“Jam krenarе që Gostivari bëhet pjesë e kësaj fushate senzibilizuese dhe ftoj qytetarët e Gostivarit në përgjithësi dhe biznesmenët në veçanti, që t’i bashkëngjiten kësaj nisme. Uroj që kjo iniciativë të ketë sukses dhe së shpejti ky mision të shtrihet edhe në Gostivar dhe në Maqedoni dhe tu ndihmohet fëmijëve që vuajnë nga sëmundjet e gjakut. I dimë kushtet shumë të dobëta në të cilat trajtohen fëmijët me sëmundje të këtij lloji, si në vendin tonë ashtu edhe në shtetet e rajonit, andaj mendoj se ky mision duhet të përkrahet dhe të zgjerohet që këtyre fëmijëve tu mundësohet një trajtim adekuat mjekësor”, theksoi Taravari.

Albana Osmani theksoi se është e kënaqur me rrjedhën e kësaj fushate në Maqedoni dhe se është shumë e lumtur që në stafin e saj ka edhe një person nga Gostivari.

“Do të përpiqemi të bëjmë gjithçka nga ana njerëzore, ndërsa pjesa tjetër le të mbetet në duart e Zotit. Do të ftoja qytetarët e Gostivarit të porosisin nga një bluzë dhe të kontribuojnë për të ndihmuar këta fëmijë. Kontributi juaj do të shkojë qind për qind për këta fëmijë”, theksoi Albana Osmani.

Bluza të fushatës senzibilizuese “Ti je një luledielli“ mund të porositen në zyrën e Agram Construction në Gostivar.
Kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari bleu fanelle për administratorët komunalë, duke përkrahur kështu këtë nismë dhe duke inkurajuar qytetarët e Gostivarit që edhe ata të kontribuojnë në kë të drejtim. Mjetet e grumbulluara shkojnë për trajtimin mjekësor të fëmijëve të prekur nga sëmundjet e gjakut, kanceri dhe leukemia që trajtohen në Klinikën e Onkologjisë pranë Qendrës Klinike Universitare “Nënë Tereza” – Shkup.

Shërbimi për informim

Gjatë fundjavës, në Gostivar u realizuan dy aktivitete në kuadër të “Ditëve të Mërgimtarëve”

23.07.2018

Edhe fundjava që lamë pas kaloi në shenjën e manifestimit “Ditët e Mërgimtarëve” në organizim të Komunës së Gostivarit dhe me mbështetje të Ministrisë së Kulturës.

Të shtunën në Qendrën për Kulturë u shfaq premiera e filimit të metrazhit të shkurtër “Real firends” (Shokët e vërtetë) në regji të regjisorit të ri gostivaras Alban Fetai, kun ë rolij kryesor u shfaq aktori I mirënjohur kosovar Çun Lajçi. Premierën e ndoqën minsitri I cultures Asaf Ademi, zëdhënësi i Komunës së Gostivarit Jasin Demiri, myftiu i Gostivarit Shqair ef. Fetahu dhe personalitete të tjera nga jeta shoqërore.

E diela ishte e rezervuar për argëtimin e të rinjve. Në amfiteatrin veror te shëtitorja e lumit Vardar, u organizua një Aheng multietink (Multiethnic Party), ku dixhejë të nacionaliteteve të ndryshme bënë muzikë për të argëtuar rininë e Gostivarit.

Dita e sotme u kushtohet fëmijëve. Në ora 18:30, në amfiteatrin veror do të organizohet “Dance ballet me fëmijë”.

Shërbimi për informim