“Вистината за ДУИ” – Бејта издавал решенија за легализација без потпис на шефот на урбанизам

22.02.2018

На денешната прес-конференција во рамките на кампањата “Вистината за ДУИ”, портпаролот на општина Гостивар, Јасин Демири, преку службени документи обелодени случаи на флагрантни прекршоци во сферата на урбанизмот од страна на поранешниот градоначалник на Гостивар, Невзат Бејта.

„Како прво, ве потсетуваме дека кога Невзат Бејта беше министер за локална власт во 2011 година, на владин состанок тој побара да му се одземат надлежностите во сферата на урбанизмот на Општина Гостивар кога со неа раководеше Руфи Османи. Тогашната влада ВМРО-ДУИ истото и го направи на 29 јануари 2012 година, токму во времето кога во сила беа два паралелни закони, односно Законот за градење и Законот за легализација на бесправно изградени објекти. Во тоа време, инспекторите евидентираа 52 објекти во изградба, без соодветна документација, а истите објекти до ден денес имаат проблеми со решавање на правниот статус. Односно за сите овие објекти беа составени Записници и Решенија за рушење и се евидентираат како дивоградби кои треба да се рушат, што подразбира дека не можат ниту да се легализираат, ниту за нив да се издаде градежна дозвола“, објасни Демири.

“Но, за “гостиварскиот газда, законите не важат” и тој, значи Невзат Бејта, кога биле во прашање негови лични интереси, најверојатно за материјални придобивки, бил во состојба да ги супримира законите и да ги занемари соодветните служби, па самиот-лично потпишувал решенија за легализација на дивоградбите.

Тој, на новинарите им ги достави во увид и решенијата во кои отсуствува потписот на раководителот на Секторот за урбанизам, што јасно укажува дека истиот, барем во овој случај, не сакал да стане дел од криминалот.

Служба за информирање

Градоначалникот Арбен Таравари го пречека амбасадорот на Република Албанија, Фатос Река

22.02.2018

Амбасадорот на Република Албанија во Македонија, Фатос Река, престојуваше за официјална посета во општина Гостивар, и по овој повод беше пречекан од страна на градоначалникот Арбен Таравари.

Во една срдечна и пријателска средба, градоначалникот Таравари го запозна амбасадорот Река со предизвиците со кои се соочува новото општинско раководство, како и со постигнатите успеси преку имплементација на еден нов пристап на раководење во овие три-четири први месеци на мандатот.

“Ми претставува задоволство и чест денеска да го пречекам амбасадорот на Република Албанија во Македонија, Фатос Река. Разговаравме за сите проекти кои што ние како општина Гостивар може заеднички да ги оствариме со општините од Република Албанија. Нашите односи се коректни и ние ќе се обидеме заеднички да го направиме најдоброто за граѓаните на двете земји во текот на следните четири години”, рече Таравари во неговата изјава за медиумите.

Бидејќи ова беше првата посета на Албанскиот амбасадор во општина Гостивар после локалните избори, Река му го честиташе на Таравари преземањето на градоначалничката функција, и му посака успешна работа, уверувајќи го за поддршка и продлабочување на соработката меѓу општините од Македонија и Албанија.

“Ми претставуваше посебна чест, да денеска бидам гостин на г-дин Таравари. Дојдов да му ја честитам новата задача и да разговарам за зголемување на ефикасноста на привлекување и спроведување на европските фондови. Го уверив г-дин Таравари дека ние ќе го поддржиме во сите иницијативи во корист на граѓаните. Верувам дека како и во претходните задачи, г. Таравари ќе има успеси и во функција на градоначалник на Гостивар”, рече амбасадорот на Албанија во Скопје, Фатос Река.

Таравари го информираше амбасадорот за формирањето на Унијата на албански општини, чиј центар ќе биде во Тирана. Работниот тим на оваа Унија ќе биде составен од претставници на сите албански центри. Задачата на Унијата ќе биде користењето на ИПА фондови за регионална соработка на албанските општини од Македонија, Косово и Албанија, преку конкретни проекти.

Вреди да се истакне дека општина Гостивар, во рамките на Програмата ИПА за преку – гранична соработка, реализираше заеднички проект со Општина Корча, додека намерата е да се воспостави директна соработка и размена на искуства со повеќе општини од република Албанија.

Центар за информирање

Во Гостивар ќе се одржи јавна дебата со НВО-и

21.02.2018

Општина Гостивар е меѓу избраните пилот-општини во која започнува да се  имплементира проектот на УНДП –  Регионална Програма за Локална демократија на Западен Балкан. Во рамки на предвидените проектни активности, НВО-и и Општината ќе ги надградат основните познавања за транспарентниот модел на финансирање на НВО-и, а ќе се креира и методологија за финансирање на НВО-и од општинскиот буџет.

Во рамките на проектните активности, во понеделник (26.02.2018) со почеток во 13:30 часот, во салата на Младинскиот совет при Општина Гостивар, че се одржи јавна дебата.

“Ги покануваме невладините организации да учествуваат на јавната дебата на којa ќе се дискутираат дефинираните Приоритети, очекувајќи од страна на НВО-и, мислења, сугестии и предлози за истите. По дискусиите околу приоритетите, на настанот ќе бидат избрани двајца членови кои ќе се предложат од страна на НВО-и, членови и заменици членови во комисијата за оценување на апликациите“, вели Дашмир Османи – координатор на проектот ReLOaD.

На средбата ќе учествува и екипа на УНДП.

Служба за информирање

Градоначалникот Таравари го посети селото Речане, ќе се интервенира за да се спречи лизгањето на земјиштето

21.02.2018

Градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари го посети селото Речане, при што одблизу се запозна со проблемите со кои се соочуваат жителите на ова село.

Најпрвин Таравари застана на влезот на селото, каде што како последица од лизгање на земјиштето на главниот пат, една куќа е загрозена. На самото место беше утврдено дека состојбата е алармантна, а градоначалникот Таравари вети итно решавање на проблемот, односно изградба на потпорен ѕид со што ќе се спречи лизгањето на земјиштето.

Таравари и неговите соработници, го посетија и селското училиште. Се утврди дека потребни се одредени интервенции потребни за подобрување на условите во училишната зграда. Како што се интервенираше за поправка на осветлување во ова училиште минатиот викенд, истакна Таравари, ќе направиме и други неопходни интервенции за да им обезбедиме на учениците и наставниците оптимални услови за спроведување на воспитно-образовниот процес.

За време на неговата посета на селото Речане, Таравари се сретна и разговараше со локалните жители кои го го запознаа со проблемите со кои се соочуваат селаните и изразија благодарност што раководството на општината изразува подготвеност да помогне во решавањето на нивните проблеми.

Служба за информирање

Бојадисани внатрешните простории на ОУ “Форина”

19.02.2018

На барање на родителите, директорката на Основното училиште “Форина“ од село Форино гостиварско, Зеќије Муслиу, покрена иницијатива за бојадисување на внатрешните простории на училишната зграда, а истата беше поддржана и од Општина Гостивар.

“Беше барање на родителите на нашите ученици, да се бојадисуваат внатрешните простории на училишната зграда. Го видов како разумно ова барање и покренав иницијатива, а наидов и на добра волја за поддршка од страна на Општина Гостивар”, вели директорот на училиштето, Зеќије Муслиу.

Во Основното училиште “Форина” настава следат околу 250 ученици од прво до деветто одделение, а во текот на годинава ќе се отвори паралелка за ран детски развој.

Служба за информирање

Широка акција на ЈП “Јавни паркиралишта и зеленило”

19.02.2018

Ndërmarrja Publike ‘Parkingjet publike dhe gjelbërimi” nga Gostivari, këtyre ditëve është duke realizuar një aksion të gjerë për përmirësimin e gjendjes me gjelbërimin në sipërfaqet publike në Gostivar, si dhe të sipërfaqeve përskaj rrugëve lokale në territorin e komunës së Gostivarit.

Reshjet intensive të shiut dhe borës javëve të fundit, shkaktuan shkulje dhe thyerje të degëve të më shumë drunjve te parku i madh i qytetit, në sipërfaqet tjera publike, si dhe të drunjve përskaj rrugëve lokale dhe rajonale.

Ekipe të ndërmarrjes intervenuan menjëherë në rastet emergjente, ndërsa këtyre ditëve po vazhdojnë me një aksion gjithëpërfshirës, duke mënjanuar degët e thyera, shkurret dhe vegjetacionin tjetër të padëshirueshëm .

Nga kjo ndërmarrje thonë se aksioni do të vazhdojë përderisa kushtet klimatike do ta mundësojnë atë.

Shërbimi për informim

Се исече дрвото во фаза на распаѓање покрај патот до Лакавица

14.02.2018

На барање на жителите на селото Лакавица, тимовите JП “Паркинзи и зеленило” го отстранија старото дрво кое стои покрај патот што води до селото.

Инженерите на претпријатието откриле дека старото дрво е во фаза на распаѓање и дека не може да се одржува и дека е неопходно да се пресече, бидејќи претставувало потенцијална опасност за минувачите и возилата.

Служба за информирање

Донатор од селото, ги реновираше санитарните јазли во ОУ “Прпарими” – Чегранe

11.02.2018

Залагањата на Општина Гостивар за подобрување на условите во основните и средните училишта и за подигање на квалитетот на воспитно-образовниот процес, добро ги прифатија граѓаните на Општина Гостивар и се поттикнаа да помогнат во овој процес.

Жител од село Чегране, по сопствена иницијатива и со согласност од училиштето и Општината, во текот на викендот ги реновираше санитарните јазли на училиштето, кои беа во многу лоша состојба.

Служба за информирање

Саниран оштетениот таван на Ученичкиот дом

11.02.2018

Во рамките на акцијата “Активна сабота”, Општина Гостивар направи разни интервенции во образовните институции чиј што е основач.

Покрај во објектите на основните и средни училишта, се интервенираше и во Ученичкиот дом, при што се санираше оштетениот плафон на една просторија на овој дом.

Општина Гостивар континуирано ќе се грижи за подобрување на условите во овој дом.

Служба за информирање

Подрачното основно училиште во село Речане, опремено со ЛЕД светилки

11.02.2018

Од понеделник, учениците од подрачното основно училиште “Лириа” во село Речане, ќе имаат подобро осветлување во училиштето.

Сите класични светилки во училниците, ходниците и другите училишни простории, се заменија со ЛЕД светилки.

ЛЕД светилките даваат посилно светло, а трошат 5 пати помалку електрична енергија од класичните светилки.

Служба за информирање