Градоначалникот Таравари се сретна со минситерот без ресор Аксел Ахемдоски

13.06.2018

Градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари, оствари средба со министерсот без ресор задолжен за имплементација на Стратегијата за Ромите, Аксел Ахмедоски.

На средбата присуствуваше и советникот на градоначалникот Таравари за ромски прашања, Бари Абдули како и претстaвници на Ромскиот Информативен Центар – Гостивар.

Целта на посeтaта беше имплемнтацјата на Стратегијата за Ромите и подобрување на квалитетот на живот на ромската заедница во Гостивар. Се разглeдаа и е дискутираше за идни проекти од облста на домувањето, односно одредување локација за изградба на жиевелаишта за лицaта без сопствен дом, како и решавање на проблемите со инфраструктура и канализациона мрежа во населбите во кои живее претежно ромско население.

Градоначалниот Таравари потенцираше дека усвојувањето на Акцискиот план претставува голем чекор на општинската админитрација кон целосна интергација на Ромите.

Градоначaлникот Таравари и министерот Ахмедоски придружени од нивните соработници, ги посетија ромските населби во Гостивар при што беше изразена подготвеност од страна на градоачланикот за реализациjа на идни проекти за подобрување а на состојбата на Ромите во Гостивар.

Служба за информирање

Продолжува поставувањето на јавно осветлување во детските игротеки во Гостивар

13.06.2018

По отворањето на новата детска игротека на големиот градски парк, спроти Судот во Гостивар, поставено е и осветлување.

Општина Гостивар виде за сходно да се постави осветлување, бидејќи игротеката на другата страна од паркот, во близина на Катастарот, по поставувањето на осветлување, се користи и во вечерните часови и не се оштетува од страна на несовесни  лица во текот на ноќта .

Служба за информирање

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари ги поддржува младите шахисти

12.06.2018

Стремежите на градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари за подобрување на квалитетот на културно- уметничкиот и  спортско-рекреативниот живот, особено на помладите генерации, од ден на ден сé повеќе се конкретизираат.

Едно од последните  случаи е финансиската поддршка од Општина Гостивар за Детската шаховска академија во Гостивар.

“Со развојот на овој интелигентен и исклучително убав спорт ние стануваме промотори на здрав начин на одгој на децата држејќи ги што подалеку од  валканите понуди на улицата”, вели градоначлникот Таравари.

Додека раководителот на на Детската шаховска академија во Гостивар, Ахмет Салмани му се заблагодари на градоначланикот Арбен Таравари за поддршката на шаховската школа.

“Вака можеме да чекориме напред кон нови победи за Гостивар и за идните генерации”, вели Салмани.

Служба за информирање

Словачкиот амбасадор Хенрик Маркуш ја посети општина Гостивар, се сретна со градоначалникот Арбен Таравари и претседателот на АА, Зиадин Села

07.06.2018

Амбасадорот на Словачка во Скопје Хенрик Маркуш ја посети денес Општина Гостивар, каде што се сретна со градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари. На средбата присуствуваа и поранешниот амбасадор на Словачка во Скопје, сегашен шеф на мисијата на ОБСЕ во Братислава, Роберт Кирнак и претседател на Алијансата за Албанците, Зиадин Села.

На состанокот се разговараше за актуелната состојба во општината и во земјата, како и односите на централната власт со локалната самоуправа во Гостивар.

“Имавме конструктивен и мошне плоден разговор. Нормално, нам ни се пријатели сите претставници на меѓународната заедница и тие секогаш се добредојдени во нашиот град”, рече на прес-конференција по состанокот градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари.

Тој, исто така, им објасни на новинарите зошто на средбата присуствуваше и претседателот на Алијансата за Албанци, Зиадин Села.

“Тоа беше двостран договор помеѓу нас и Амбасадата на Словачка, за да на средбата присуствува и претседателот на партијата Алијанса за Албанците, господинот Зиадин Села, за да се направи анализа на односите помеѓу позицијата и опозицијата. Гледате дека владата има некоректен однос кон локалната власт во Гостивар, но бидејќи сега е актуелно прашањето за името и интеграцијата на земјата во НАТО, тоа го става во сенка проблемот. Но, сите дипломати и нашите пријатели се свесни за она што се случува во општина Гостивар, како една од главните општини во земјава”, појасни Таравари.

Изјавата по средбата даде и словачкиот амбасадор …, кој истакна дека ова е негова прва посета по назначувањето на оваа функција во месец февруари година

“Жал ми е што не сум можел да дојдам порано, но многу сум среќен што дојдов тука денес. Посебно ме радува фактот што имавме многу охрабрувачки разговор со градоначалникот Таравари. Тука имаме и претставници на ОБСЕ, бидејќи следната година Словачка ќе претседава со оваа организација. Посебно сум среќен што тука со нас е поранешниот амбасадор на Роберт Кирнак, кој одлично ја претстави Словачка, ен само во Гостивар туку во цела Македонија”, истакна меѓу другото словачкиот амбасадор Хенрик Маркуш.

Служба за информирање

Демант: Министерот Сухејл Фазлиу не пуштил ниту денар за Гостивар

07.06.2018

Со цел точно информирање на граѓаните на Гостивар, Општина Гостивар го дава следното појаснување:
Во врска со изјавата на министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу дадена за ТВ Арт Чанел, во емисијата “Уметноста на финансиите”, даваме до знаење дека проектот за реконструкција на патот од месноста “Сушички мост” до депонијата Русино, е проект спроведен од страна на Центарот за регионален развој на полошкиот регион во рамките на програмата за регионален развој на Бирото за регионален развој, а не во некоја од програмите МЛС и Бирото каде што аплицираат општините.

Значи, станува збор за проект од заеднички интерес на деветте општини од полошкиот регион, што се имплементира во атарот на општина Гостивар, бидејќи таму се наоѓа регионалната депонија.

А што се однесува до проектната документација, тоа беше обврска на Центарот за регионален развој на полошкиот регион. Општина Гостивар активно помагала во подготовката на истиот систем и со истото комплетирање ги има издадено потребните дозволи за градба, во пропишаните рокови.
Повторуваме дека станува збор за проект од регионален карактер, а не за некој план што е од изолиран интерес само за граѓаните на Општина Гостивар.

Служба за информирање

Градоначалникот Арбен Таравари ги промовираше новите детски игротеки

04.06.2018

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, денес излезе на терен за да го проследи текот на работата за изградба на нови детски игротеки.

Најпрвин тој застана кај детската игротека спроти судот во Гостивар, каде што новата игротека веќе е ставена во функција, а потоа го посети основното училиште во село Дебреше каде што во тек е поставувањето на реквизитите кај новата игротека во училишниот двор.

Четири од вкупно шест локации каде што ќе бидат поставени реквизити, се нови игротеки, а само две од нив постоеле од порано и сега стари реквизити ќе бидат заменети со нови.

“Планиравме изградба на четири детски игротеки како и замена на старите реквизити во две постоечки игротеки. Се надевам дека во рок од две недели ќе завршиме со четири игротеки. Мислам дека децата заслужуваат ваква рекреација и и дека овие игротеки треба да се прошират. Ќе се залагаме во идниот период да изградиме уште неколку нови”, изјави градоначалникот Таравари.

Жителите на село Дебреше изразија задоволство од посветеноста на градоначалникот Таравари за инвестиции и во руралните области.

“Му благодариме на градоначалникот за оваа многу добра инвестиција овде во нашето село. Оваа инвестиција ќе ја користат децата од селото во ова училиште. Во село Дебреше досега немало игротека. Воедно му благодариме на градоначалникот Таравари и за другите инвестиции што планира да ги спроведе во нашето село”, вели Сенад Хасани – жител на село Дебреше.

За уредување на детските игротеки Општина Гостивар одвои од својот буџет 2,3 милиони денари, а се очекува работите да завршат во текот на овој месец.

Служба за информирање

Во Светскиот ден на детето, се одбележа 50-годишнината од основањето на Детската градина во Гостивар

01.06.2018

Во преполнета сала со деца и родители во Центарот за култура во Гостивар, со богата програма, беше одбележан 1 јуни – Светски ден на детето.

На овој настан присуствуваа градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари и членови на неговиот кабинет, како и претставници на Меѓуопштинскиот центар за социјална заштита – Гостивар.

“Децата се оние кои ни ги држат срцата, оние кои секојдневно ни пружаат радост што никој друг не може да ни ја даде. За жал, во последно време се соочуваме со иселување на младите луѓе, па затоа мораме да се залагаме да создадеме подобри услови за живеење во земјава и младите да почнат да гледаат перспектива во својата татковина. Посакувам што поскоро да ги видиме нашите градинки преполни со деца и Господ да ги држи што посреќни“, рече меѓу другото градоначалникот Арбен Таравари.

На присутните им се обрати и директорката на Детската градинка “Детска сала”, Наташа Саздоска, која исто така пренесе порака со честитки до сите деца во светот.

За јубилејниот фестивал, децата од предучилишната група под раководство на нивните воспитувачки, имаа подготвено богата забавна програма на три јазици: албански, македонски и турски.

Служба за информирање

Наплатата на даноци бележи значително зголемување во првиот квартал

01.06.2018

Реализираните јавни приходи во основниот буџет на општина Гостивар за првиот квартал од 2018 година, споредено со истиот период минатата година, бележат пораст од 13 проценти.

Во првиот квартал од минатата година биле реализирани 60.739.493 денари, додека во истиот период оваа година наплатата достигна 68.502.722 денари. Најголемо влијание во овој пораст, има наплатата на данок на имот и на комуналните такси, односно делот од даноците кој зависи од ангажирањето на општинската администрација и зголемување на довербата на граѓаните во институцијата Општина.

“Кај данокот на имот имаме пораст за дури 42 проценти, односно од 11.770.673 денари во првиот квартал од минатата година, на 16.719.149 денари за првиот квартал од оваа година. Значителен пораст имаме и во наплатата на комунални такси, 12 отсто, односно од 14.203.738 денари во првиот квартал од 2017 година на 15.909.149 денари во првиот квартал од 2018 год. Овие две ставки на приходи од даноците се всушност се оние врз кои влијае довербата на граѓаните во општината како институција, но и посветеноста на општинската администрација”, објаснува раководителот на Секторот за финансии и буџет, Садри Елези.

Од Општина Гостивар, апелираат до граѓаните редовно да ги плаќаат даноците и комуналните такси, кои потоа им се враќаат во форма на инвестиции и услуги за поквалитетен живот.

Служба за информирање

Создадени просторните услови за Центар за аутизам во Гостивар

01.06.2018

Новото општинско раководство на чело со  градоначалникот Арбен Таравари, посебно внимание посветува на разгледување и креирање на развојните приоритети, како и на донесување поголема перспектива за заштита на лицата со посебни потреби, особено децата, за да и тие станат рамноправен дел на општество, кое по правило им припаѓа.
Во овие шест месеци владeeњe, иако под блокада и невидени опструкции, се работи во оваа насока, и веќе се создадени услови за отворање на Центар за деца со аутизам во склоп на зградата на Ученичкиот дом во Гостивар.
Вреди да се истакне и непобитниот придонес на директорот на Ученичкиот дом, Шпенд Сулејмани и на разни донатори, наши сограѓани. Се очекува наскоро овој центар да биде ставен во функција во соработка со партнери, експерти од областа.

Служба за информирање