Entries by admin

Британскaтa амбасадорka на посета на општина Гостивар, се сретна со градоначалникот Таравари и со општински советници

12.11.2020 Градоначалникот Арбен Таравари, денес во својот кабинет ја пречека британската амбасадорка Рејчел Галовеј. Проблемите со кои се соочува општина Гостивар, досегашните инвестиции, проектите што се очекува да се реализираат во иднина, справувањето со пандемијата „Ковид-19“ беа теми на денешната средба меѓу градоначалникот на општина Гостивар Арбен Таравари и амбасадорката на Велика Британија во нашата […]

ИЗВЕСТУВАЊЕ

09.11.2020 Почитувани граѓани, Ве известуваме дека утре (вторник) со почеток во 8:00 часот ќе започне асфалтирањето на улица “Илинденска“ на потегот од кај кружниот тек кај “Бриони“ до бензинска пумпа “Бунар петрол“. Работите се очекува да траат до 17:00 часот а во тој временски период сообраќајот ќе биде целосно блокиран. Се замолуваат локалните жители уште […]

Таравари им додели Признанија на инфектолозите Цана, Демири и Нешковски

05.11.2020 Во знак на почит кон нивниот придонес и пожртвуваност за да им излeзат во пресрет на заразените со Ковид-19, градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, денес им додели Признанија на тројца еминентни инфектолози од полошкиот регион. „Иако ја ценам и почитувам работата и пожртвуваноста на сите лекари и дург медицински персонал во справувањето со пандемијата, […]

Потпишан Договорот за грант за доградба на градинката “Цветови“ во Гостивар, се проширува капацитетот за 100 деца

30.10.2020 Градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари и Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, денеска потпишаа Договор за грант согласно проектот за изградба на нови, надградба или адаптација на постоечките објекти за згрижување и воспитување на деца на предучилишна возраст во општините. Договорот за грант со општина Гостивар се однесува за доградба на […]

ИЗВЕСТУВАЊЕ

Почитувани граѓани, Поради влошената состојба со Ковид-19, општинската администрација на Гостивар ќе се заложи непречено да ги обезбеди сите услуги за граѓаните, но со максимално избегнување на физички контакт. Поради тоа, се додека не се нормализира состојбата, се молат граѓаните да не се обратат физички во просториите на општината без некоја неопходна потреба, а сите […]

ИЗВЕСТУВАЊЕ

ИЗВЕСТУВАЊЕ Почитувани граѓани, Ве известуваме дека на 26.10.2020 (понеделник) ќе започнат работите за реконструкција на улица “Илинденска“ во делот од кружниот тек кај Трговскиот центар “Јавор“ до бензинска пумпа “Бунар петрол“. Додека траат работите, во овој дел сообраќајот ќе се одвива во отежнати услови, а во одредени моменти ќе биде и блокиран. Се замолуваат возачите […]

Гостивар ќе добие локална мрежа на мерни сензори за автоматско следење на квалитетот на воздухот

22.10.2020 До 2017 година во Гостивар немаше ниеден, а наскоро ќе се создаде цела локална мрежа на мерни сензори за следење на квалитетот на воздухот, со што Општина Гостивар ќе стане меѓу првите општини со ваква мрежа. Ова беше објавено на денешната средба на градоначалникот Арбен Тарвари со двајца млади гостиварци, Благоја Беловинов и Богдан […]

ИЗВЕСТУВАЊЕ

13.10.2020 Почитувани граѓани, Ве известуваме дека на 15.10.2020г. (четврток), со почеток во 11:00 часот, во салата на Советот на Општина Гостивар, во организација на ЈКП “Јавни паркинзи и зеленило“ ќе се одржи ЈАВНА ДЕБАТА за сечење на стари исушени дрвја кои претставуваат опасност за безбедноста на минувачите Ги покануваме сите заинтересирани лица, особено активистите, претставници […]

,

Новата градинка „Сонце “ е инаугурирана во селото Бањица е Пошмат

28.09.2020 Денес, придружувани од министерката за труд и социјална политика, Јагода Шапанска, ја отворивме најновата градинка во нашиот град, која се наоѓа во близина на селото Бањица. Новата градинка „ Сонце “, има капацитет од над 60 деца, и беше петта за три години што ја отворивме во Гостивар. За време на изборната кампања во […]

,

Поставени кошеви за собирање пластични шишиња и картон во Гостивар

09.09.2020 Со цел да се подигне свеста на граѓаните за заштита на животната средина, Општина Гостивар преку јавното претпријатие „Комуналец“во најфреквентните делови од градот постави кошеви за собирање пластични шишиња и картон. – Сега засега сме поставиле кошеви само на пет локации, и тоа центарот на градот, на две локации кај шеталиштето на реката Вардар, […]