Entries by admin

,

Празнична програма за децата со посебни потреби од Гостивар

22.12.2017 На иницијатива на градоначалникот на Гостивар, со поддршка на ресторанот “Вита Аби” и во соработка со Дневниот центар, специјалните паралелки, пејачи и спортисти од Гостивар, денеска се организираше заеднички ручек придружен со свечена програма за децата со пречки во развојот . “Го организиравме овој скромен но мошне значаен настан, за да се дружиме со […]

Направен првиот чекор за суштинска соработка помеѓу Општина Гостивар и невладиниот сектор

Градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари ги покани на средба претставниците на сите невладини организации кои дејствуваат во Гостивар. На поканата се одѕваа речиси сите активни организации, здруженија и друштва кои се занимаваат со различни области од општествениот живот. На средбата, претставниците на невладините организации го запозна градоначалникот со нивната работа и мисија, како и со […]

,

“Стоп за говорот на омраза” – наградени најдобрите дела

Во средното техничко училиште во Гостивар денес беше отворена изложбата на слики од средношколци, на тема „ Живеј во хармонија со другите“. Активноста е дел од превентивно-едукативниот проект „Кажи НЕ на говорот на омраза“, чии носители се Отсекот за превенција на СВР Тетово и ОБСЕ, во соработка со гостиварската локална самоуправа. На изложбатa се најдоа […]

,

На Денот на турската настава, се промовираше целосната реконструкција на ОУ “М.К. Ататурк “- Гостивар

21.12.2017 По повод Денот на турската настава во Македонија, со величенствена церемонија во присуство на високи државни функционери од Турција и Македонија, се промовираше денес промоција на целосна реконструкција на основното училиште “Мустафа Кемал Ататурк” во Гостивар. Со симболична сечење на лента, реконструкцијата ја инаугурираа градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари и првиот вицепремиер на Турција, […]

Градоначалникот Таравари, ја прими амбасадорката на Турција во Скопје, Тулин Еркал Кара

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, ја прими вчера во својот кабинет амбасадорката на Република Турција во Скопје, Тулин Еркал Кара. При пријателската средба, градоначалникот Таравари и турската амбасадорка разговараа за тесната соработка меѓу турската држава и турските општини со Општина Гостивар, каде што беше констатирано дека оваа соработка не само што треба да продолжи, туку […]

Изложба за разбирање и толеранција меѓу ученици од разни е етнички групи

Во просториите на Средното техничко училиште Гостивар, во четвртокот во 13:00 часот ќе биде отворена изложба на дваесетина слики, изработени од исто толку ученици од четирите средни училишта на тема. Тема на изложбата е “Живеј во хармонија со другите“ и е дел од превентивно-едукативниот проект „Кажи не на говорот на омраза“, кој од ноември се […]

Турска делегација ја посети општина Гостивар – искажаа подготвеност за поддршка и инвестиции

18.12.2017 Делегација од Република Турција, составена од професори од Универзитетот “Сулејман Демирел” – Испарта, претставници на владејачката партијата АК Партиси, интелектуалци и новинари одржаа работна средба со градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари. Пријателите од Турција, му ја честитаа на градоначалникот Таравари новата функција, посакувајќи му успешна работа во четиригодишниот мандат. Тие ја изразија подготвеноста и […]

Делегација на општина Гостивар на работна средба во општина Приштина

14.12.2017 Во рамки на соработка со општини од поширокиот регион, делегација на општина Гостивар во состав: Сеадин Ејупи – шефот на кабинетот на градоначалникот, Јасин Демири – портпарол на општината и Ријат Абдулаи – надворешен советник на општината, остварија вчера работна средба во Општина Приштина. Тие беа пречекани од г. Мухедин Нуши – директор на […]

Во Гостивар отворeна патувачката изложба “Ана Франк – Историја за денес”

14.12.2017 Синоќа во Центарот за култура во Гостивар, беше патувачката изложба “Ана Франк – Историја за денес” во организација на Младинскиот образовен форум. На свеченото отворање на изложбата присуствуваа средношколци од Гостивар, кои се информираа за пораките на новинарката и писателката Ана Франк како симбол за отпорот и мирот. Присутните, во име на градоначалникот на […]

,

Истакнатите средношколци останаа десет дена во Бурса, Турција

15.12.2017 Во рамките на Програмата Еразмус. шест најистакнати и нај заслужни ученици од гостиварската гимназија, предводени од професорката Аребан Солејмани, од 02 до12 декември престојуваа во Бурса, Турција. Учерниците албанци, македонци и турци од Гостивар, учествувале во организираната активност на тема “All start with Music” (Сè започнува со музика) каде што учествуваа и млади луѓе […]