Дневни Вести

“Вистината за ДУИ” – Бејта издавал решенија за легализација без потпис на шефот на урбанизам

22.02.2018 На денешната прес-конференција во рамките на кампањата “Вистината за ДУИ”, портпаролот на општина Гостивар, Јасин Демири, преку службени документи обелодени случаи на флагрантни прекршоци во сферата на урбанизмот од страна на поранешниот градоначалник на Гостивар, Невзат Бејта. „Како прво, ве потсетуваме дека кога Невзат Бејта беше министер за локална власт во 2011 година, на […]

Градоначалникот Арбен Таравари го пречека амбасадорот на Република Албанија, Фатос Река

22.02.2018 Амбасадорот на Република Албанија во Македонија, Фатос Река, престојуваше за официјална посета во општина Гостивар, и по овој повод беше пречекан од страна на градоначалникот Арбен Таравари. Во една срдечна и пријателска средба, градоначалникот Таравари го запозна амбасадорот Река со предизвиците со кои се соочува новото општинско раководство, како и со постигнатите успеси преку […]

Во Гостивар ќе се одржи јавна дебата со НВО-и

21.02.2018 Општина Гостивар е меѓу избраните пилот-општини во која започнува да се  имплементира проектот на УНДП –  Регионална Програма за Локална демократија на Западен Балкан. Во рамки на предвидените проектни активности, НВО-и и Општината ќе ги надградат основните познавања за транспарентниот модел на финансирање на НВО-и, а ќе се креира и методологија за финансирање на НВО-и од […]

Прикажи ги сите вести