Entries by admin

Japonia investon mbi 60 mijë euro në Spitalin e Gostivarit

19.02.2021 Në Spitalin e përgjithshëm të Gostivarit “Ferid Murad”, vjen investim prej 60.635  euro nga Ambasada e Japonisë në kuadër të Grant Programit për Projekte të Vogla dhe Siguri Njerëzor, që u nënshkrua sot nëKomunën e Gostivarit. Me këtë projekt janë siguruar fonde për furnizimin e një printeri digjital për radiografi, me ç’rast synohet rritja […]

,

Mundësi të reja për punësimin e të rinjëve në qytetin tonë!

Zyrtarisht kemi hapur Qendrën e radhës Rinorë për Resnurse në Gostivar. Së bashku me Ministren e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska, Ambasadoren e Zvicrës Sybille Suter, Përfaqësuesen e Përhershme të UNDP-së Narine Sahakyan, Rektorin e UEJL Abdylmenaf Bexheti , bëmë prezentimin e rezultateve fillestare të punës së Qendrës “iCan”. Kjo qendër është investim i […]

Me një Marsh Memorial, nesër do të kujtohen 16 viktimat e tragjedisë së Llaskërcës

12.02.2021 Komuna e Gostivarit edhe sivjet mbështet në tërësi iniciativën e një grupi të qytetarëve/bjeshkatarëve për organizimin e Marshit Memorial në nder të 16 viktimave që humbën jetën tragjikisht në aksidentin rrugor te fshati Llaskërcë. Në takimin sotëm, kryetari i komunës dhe organizatorët, duke marrë parasysh parashikimet e sinoptikëve se nesër do të mbajë mot […]

Komuna e Gostivarit ndau dhjetë bursa për sportistët e rinj të qytetit

05.02.2020 Komuna e Gostivarit ka ndarë dhjetë bursave për po aq talentë të rinj nga sfera e sportit. Fillimisht firmat i kanë hedhur sportistët e rinj së bashku me prindërit e tyre, për të vazhduar me pritjen te kryetari i komunës, Arben Taravari, i cili pasi pas nënshkrimit, bursat ua ka ndarë personalisht atyre. “I […]

Perceptimi i qytetarëve mbi korrupsioni në nivel lokal në komunën e Gostivarit shënon rënie

02.02.2021 Kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari, mori pjesë në debatin publik të sotëm të organizuar nga Asociacioni për Iniciativa Demokratike ADI – Gostivar. Në këtë debat u bënë publike rezultatet e raportit mbi Vlerësimin e fushave të rrezikshme të korrupsionit në nivelin lokal. “Puna jonë me transparencë këto tre vite, na nxjerr edhe […]

,

Kryetari Taravari priti zv/ministrin e arsimit Shabani: Depolitizimi dhe profesionalizimi në arsim janë të pashmangshëm

Investimet në arsim, ndryshimet metodologjike, depolitizimi dhe sistematizimi i punonjësve arsimorë, ishin temat e diskutimit në takimin e kryetarit Arben Taravari dhe zv/ministrit të arsimit dhe shkencës Arafat Shabani. Në takim u ra dakord që të thellohet bashkëpunimi mes dy institucioneve dhe barrierat dikur të vendosura nga MASH, të mënjanohen. “Më vjen mirë që sot […]

,

Punë për të përforëcuar cilësinë dhe bashkëpunimin e shkollave tona!

Shkolla fillore “Ismail Qemali” në Gostivar, nga sot bëhet partnere e Institutin gjerman në Shkup “Goethe”, i cili është pjesë e rrjetit botëror të iniciativës “Shkollat: Partner dhe e ardhmja” (PASCH). Me memorandumin e nëshkruar mes shkollës dhe institutit në fjalë, Komuna e Gostivarit edhe një herë dëshmon në angazhimin për pregatitje në moshë të […]

,

24 ORË NË SHËRBIM!

 Për shkak të reshjeve të borës,ekipet e angazhuara nga Komuna e Gostivarit, kanë filluar pastrimin e rrugëve nga bora në fshatrat e malsisë. Pos pastrimit, po hidhet edhe rërë dhe kripë në pjesën e qytetit si dhe deri në fshatrat më të largëta. Apelojmë deri te qytetarët që të tregojnë kujdes maksimal gjatë qarkullimit dhe […]