Градоначалникот Таравари го прими балканскиот шампион Доан Османи

06.12.2018

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари го прими во неговиот кабинет двократниот балкански шампион во карате во конкуренција У 21, Доан Османи.

Честитајчи му на гостиварскиот каратист за последниот во низата успесии, Таравари рече дека спортистите се нашите најдобри амбасадори во светот и убеден е дека во иднина Доан ќе забележува уште позавидни резултати во европски и светски рамки.

“Јас постојано истакнувам дека спортистите се наши најдобри амбасадори во разни земји. Во областа на каратето, покрај Берат Јакупи, веќе имаме и втор амбасадор, Доан Османи, кој како дваесетгодишен има пред себе перспектива во каратето. Се надевам дека во иднина тој ќе создаде кариера уште поуспешна и ќе го повтори успехот Берат, а зошто и да не се надмине, за што ќе има континуирана поддршка од страна на Општина Гостивар”, изјави градоначалникот Таравари.

Доан Османи рече дека се чувствува почестен што е гостин на градомначлникот Таравари и в ократки црти го запозна со неговата спортска кариера.

“Со карате се занимавам од раното детство, односно од 2004 година. Сум освои околу десет медали во конкуренција на различни возрасти. Балканската шампионска титула во У21 ја освојувам втора година по ред, минатата година во Херцег Нови – Црна Гора и годинава во Дубровник – Хрватска. Сега се подготвувам за Европското првенство следната година што ќе се одржи во Данска “, рече Доан Османи.

Османи на посета кај градоначалникот Таравари беше придружен од европскиот шампион Берат Јакупи, со кого тренитрале во ист клуб, односно КК Фати и со кого имаат одлична соработка.

Служба за информирање