Entries by admin admin

Продолжуваат работите на реконструкција дебарска улица

Продолжуваат работите на реконструкција дебарска улица, додека досега успеавме да асфалтираме 1,4 километри. Дебарската улица “ЈНА” е една од најважните и најфреквентните улици во Гостивар, која е поврзана со многу други улици и значително ќе влијае на олеснувањето на сообраќајот.

Во општина Гостивар се пушти во употреба новиот објект во склоп на градинката „Цветови“.

Денес, во присуство на градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари и министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска, беше промовиран новиот објект во рамки на градинката „Цветови“. Градоначалникот Таравари потсети дека во текот на 2017 година во гостиварските грасинки имало место за 400 деца, а сега за 800. Фактички, за двојно е зголемен бројот на […]

Од утре почнува делењето на 100 купони за бесплатна мамографија од страна на општина Гостивар

Општина Гостивар од утре 23.01.2024 (вторник) започнува со делење на 100 купони за бесплатна мамографија и преглед за сите жени и девојки. Приоритет имаат жените и девојките кои имаат претходна дијагноза на рак на дојка и имаат потреба од мамографија, како и сите оние на кои им е потребна превентивна контрола. Земањето на купоните може […]

Советот на општина Гостивар го изгласа Предлог-буџетот за 2024 година

  По изработката на Предлог-буџетот од страна на Секторот за буџет и контрола при општина Гостивар, Советот на општина Гостивар едногласно го изгласа Предлогот на Буџетот. Заради транспарентност и отчетност, Предлог-буџетот претходно беше изготвен во соработка со граѓаните, невладините организации, месните заедници како и јавните претпријатија на општина Гостивар. Буџетот за 2024 година ќе биде […]

Општина Гостивар организираше јавна дебата за Предлог-буџетот за 2024 година

Во просториите на Советот на општина Гостивар денеска беше организирана првата јавна дебата за Предлог-буџетот за 2024 година, на која присуствуваше и градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари. Јавната дебата се одвиваше во присуство на граѓани, граѓански сектор, месни заедници од селата, здруженија на млади, спортски клубови и сите други заинтересирани кои придонесуваат со своите […]

Започна асфалтирањето на патот Беловиште – Лапушник

Денеска започна асфалтирањето на првиот дел од патот Беловиште – Лапушник. Должината на асфалтирањето опфаќа асфалтирање од 800 метри, а овој пат се поврзува со главниот пат за село Лакавица. По поставувањето на подземната канализација ќе започне вториот дел од асфалтирањето на секондарните улици.  

Изложени се ликовните творби на основците во општина Гостивар

Општина Гостивар во соработка со „ЦИВИЛ“ организираше саем со делата на основците, на тема „Заедно за подобра иднина“. Во просториите на општината беа изложени ликовните творби реализирани од учениците од 8 основни училишта, а општина Гостивар и „ЦИВИЛ“, на учесниците им доделија благодарници и подароци. Во оваа прилика свое излагање имаше и градоначалникот на општина […]

Почнува изградбата на патот Здуње – Дебрешe

Започнаa мерењата и подготвителните работи на вториот дел од патот Здуње-Дебреш, во делот на Здуње, каде што е предвидено асфалтирање во должина од 1300 метри. Покрај асфалтирањето на патот, вториот сегмент опфаќа и изградба на канализација во село Здуње. Првиот дел ги опфати работите за целосна реконструкција на патот Дебреш – Здуње, од кај село […]

Градоначалникот Арбен Таравари ја пречека во средба германската амбасадорка, Петра Дрекслер

Градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари денеска се сретна со својата амбасадорката на Сојузна Република Германија во нашата земја, нејзината екселенција, Петра Дрекслер. На средбата се разговараше за проектите што се реализираат во општина Гостивар и партнерството на ООУ „Исмаил Ќемали“ со Гете Институтот, развојот на спортот и активностите со училиштата, кои се реализираат со […]

Општина Гостивар одржа работилница за пристап до информации од јавен карактер за лица со ограничени потреби

Општина Гостивар во соработка со Здружението за промоција и развој на инклузивно општество „ИНКЛУЗИВА“ одржа работилница за пристап до информации за лицата со посебни потреби. Работилницата има за цел да ги обучи вработените во општина Гостивар со цел да се подобри функционалноста на веб-страницата на општината за лица со посебни потреби. Работилницата доаѓа во рамките […]